התוכן העיקרי

מכתבה של לירי זוהארי

הגעתי לפרויקט לאחר שנים של חיפושים והתעסקות בקשר שלי לשואה. אמא אומנם התה ילדה מוחבאת ונראה שלא חוותה קשיים גדולים .. אני לא חשבתי בכלל שהיא הייתה ממש בשואה אך כל חיי חיפשתי . מי אני ? מה הקשר שלי לשואה?

וכך הגעתי בשלב מסוים גם לכתיבה וללמוד לספר את הסיפור – כשלמעשה לא היה לי סיפור .. הייתי מבולבלת ונואשת מחוסר הוודאות והמידע.

הרעיון להציג את הסיפור הלא מסופר כבר מתגלגל אצלי כמה שנים ולכן ההשתתפות בפרויקט "עדות" הייתה מובנת מאליה . הזדמנות לממש את החלום להנצחה.

במשך כל המפגשים הגעתי מתוך חובה ולא נעדרתי אפילו פעם אחת.. אך לא ידעתי לאן באמת זה הולך. וכל זה עד שהגענו לחזרה הגנרלית. רק אז כשראיתי את הכל על הבמה.. סיכום כל חיי והמסר העיקרי המלווה אותם מתממש ובעשר דקות. אין לי מילים לאמור כמה התרגשתי.. ולא האמנתי שניתן לתמצת את כל הסיפור למספר משפטים וקטע כל כך ממצה.

ולכן אני מודה מאוד לעזרא ועירית על הנתינה והעבודה המדהימה שלהם .

היכולת להבין מה עברתי מחד ולהביא את התהליך להגשמה על במה מצד שני היא בהחלט בלתי נתפסת.

במהלך ההצגות הראשונות היה לי קשה מאוד.. התרגשתי כל פעם מחדש. אך עם הזמן הפך התהליך למהפך בחיי. הרגשתי שאני משחררת את אי ההשלמה שלי עם חוסר המידע ואי הוודאות .. משלימה עם מה שיש ומסכימה להמשיך הלאה. אני את חובתי עושה בעצם ההנצחה בדרך שלי .. ועם זאת הרגשתי גם את אמא מאוד מאוד קרובה אלי .. את הטראומות שעברה כנראה בכפר נוגעות בי.

הילדים היו פשוט מדהימים . רגישים נעימים ולאט לאט יצרתי אתם קשר דוקא בהצגות האחרונות.

לאחר ההצגה האחרונה לא יכולתי לנשום.. הסיום היה קשה. לא רציתי להפרד. לא רציתי שזה יגמר. הפכנו למשפחה. הרגשתי לבני הדור השני כמו אחים ולילדים חברים ואהבה גדולה לדור הראשון עם המון המון הערכה.

היום אני פשוט מתגעגעת למפגשים והייתי ממש רוצה להמשיך .. לעוד הצגה .לעוד שלב. קשה מאוד להיפרד... כולם הפכו להיות חלק ממני שותפים לדרך ולרגשות מאוד עמוקים .

 

 

המלצות

לסיכום -

אוהבת ומעריכה את כלם .

תודה לבני הדור הראשון

תודה לדור השני

תודה לילדים המדהימים

תודה לורדה

ותודה לעזרא ועירית המדהימים על האהבה ומסירות הנפש

 

באהבה רבה רבה

לירי זוהארי