11/11/10

אות מופת לעירית ועזרא דגן יוצרי תיאטרון עדות - בכנס ישראל שדרות לחברה

אות מופת על תרומתם רבת השנים לביטחון חברתי מוענק לעירית ועזרא דגן, יוצרי תיאטרון עדוּת - לספר כדי לחיות, על עבודת קודש בשימור זכר השואה, בהנצחת סיפורי הניצולים וביצירת חיבור בין-דורי המשלב יצירה ואמנות עם לימוד מורשת העם היהודי".

האות הוענק לעירית ועזרא דגן יוצרי ומפעילי תוכנית תיאטרון עדוּת, בכנס ישראל שדרות לחברה של המכללה האקדמית ספיר, לשנת 2010, ביום ד' ה- 10 לנובמבר.
במעמד אלוף (מיל') עוזי דיין נשיא כנס ישראל שדרות לחברה, השופט ומבקר המדינה ונציב תלונות הציבור מיכה לינדנשטראוס, הרב שלמה משה עמאר, הראשון לציון הרב הראשי לישראל ויו"ר הכנסת מר ראובן (רובי) ריבלין.

נימוקי הענקת האות

לאלו אשר טובת החברה בישראל לנגד עיניהם בחשיבה ובעשייה
תשע"א 2010
אות מופת
לעירית ועזרא דגן - תיאטרון עדוּת
על תרומתם לביטחון חברתי

עירית ועזרא דגן, שחקנים, מנחים ומטפלים בדרמה, הקימו את תיאטרון עדוּת בשנת 1999.
תיאטרון עדות - לספר כדי לחיות, מפגיש ניצולי שואה עם בני נוער בגילאי 15 בכל הארץ, במפגשים שבועיים במשך כשנה במטרה לאפשר לניצולי השואה, הנמצאים בפרק המאוחר של חייהם לפרוץ את חומת השתיקה ולספר בגוף ראשון את סיפור הישרדותם. באמצעות המפגשים מצליחים עירית ועזרא דגן לחבר בין רבדים שונים של החברה הישראלית: צעירים ומבוגרים, חילונים ודתיים, עולים חדשים וותיקים, תלמידים בני העדה האתיופית ונערות בסיכון. בין כל אלה נוצרת אחווה והיכרות עמוקה שנשמרת לעיתים קרובות גם לאחר סיומם של המפגשים. ניצולי השואה פותחים להם צוהר לזיכרונות הקשים הצרובים במוחם ומעבירים להם, ל"נושאי הלפיד" כמצוות הנספים, את סיפורי השואה למען יועברו לדורות הבאים וישמרו בתודעה הישראלית.

עירית ועזרא דגן עובדים בשיתוף פעולה עם "אשל" - האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים חברתיים לזקן בישראל, "ג'וינט ישראל", "ועידת התביעות", משרד הרווחה והשירותים החברתיים ו- "מתן": הדרך שלך לתת.

בסוף התהליך מועלית הצגה המציינת את סיום התהליך החינוכי טיפולי שעברה הקבוצה. שלב כתיבת העדויות ועיבודם למחזה מסכם את סיפוריהם של הניצולים ומשתף את הצעירים ביצירת ההצגה, תוך שימת לב ורגישות לכל ניצול, וליכולתו להתמודד עם סיפור חייו המגולם על הבמה. עירית ועזרא דגן מצליחים להעביר את זכר העבר ברגישות רבה ובתבונה, תוך התמודדות עם קשיים נפשיים ורגשיים קשים העומדים בפני כל המשתתפים.

עד כה הצליח תיאטרון עדוּת לשתף כ-300 ניצולים במסגרת 27 פרויקטים, חלקם במקביל, בתהליך של כשנה ועד שנה ומחצה, יחד עם מאות בני הנוער המקשיבים בשקיקה לעדויות, ובפני קהל של עשרות אלפי תלמידים וחיילים, המצליחים להזדהות עם הטלטלות שעבר העם היהודי ולהבין מחדש את ערך החיים וקדושתם.

אות מופת על תרומתם רבת השנים לביטחון חברתי מוענק לעירית ועזרא דגן, יוצרי תיאטרון עדוּת - לספר כדי לחיות, על עבודת קודש בשימור זכר השואה, בהנצחת סיפורי הניצולים וביצירת חיבור בין-דורי המשלב יצירה ואמנות עם לימוד מורשת העם היהודי.