התוכן העיקרי

הרי הבעיה עם הפליטים לא כלכלית, אלא צבע העור

13/05/18

הם חצו גבולות ללא רשות וגרמו בכך לבעיות חברתיות, כלכליות ופוליטיות רציניות. ניסו לעצור בעדם, אבל הם המשיכו להגיע, עד שלבסוף הגבול התייצב וההסתננות המזעזעת נפסקה. לא, זה לא סיפור על פליטי רצח העם בדארפור וזוועות הדיקטטורה האריתריאית שהגיעו לישראל. זהו סיפור הבריחה של יהודים בין 1945 ל–1947. כרבע מיליון בני אדם ברחו כך, והיו מסתננים בלתי לגליים. נורא, לא? במקרה שלהם לא היתה מדינה שלישית שהיתה מוכנה "לקלוט" את הפליטים תמורת הסכמים ביטחוניים ואחרים.

מאת: יהודה באואר

ישראל אינה יוצאת דופן: רק לעתים רחוקות לומדים עמים מההיסטוריה שלהם, ואכן, גם אנחנו לא למדנו דבר. כמו האפריקאים "שלנו", היהודים היו זרים, בני גזע אחר. לגמרי לא נורבגים — לא היהודים ב–1945, ולא יוצאי דארפור ואריתריאה כעת. מה נעשה בלעדי האפריקאים? כנראה נפרוק את הגזענות שלנו על פלסטינים, ואחד על השני.

מבחינה מעשית, גירוש האפריקאים הוא מעשה חלמאות גמור. כמה יש כאן? כ–37 אלף? 0.4% מהאוכלוסייה. הם מוכנים ללא היסוס לעבוד לצד ובמקום הפועלים הזרים שאנחנו מביאים לישראל בהמוניהם, כי לישראלים, בעיקר ליהודים שבהם, לא נאה ללכלך את הידיים. את האפריקאים לא צריך להביא, הם כבר כאן. נכון שחברות כוח אדם לא ירוויחו עליהם, וזה רע בשביל החברות. אבל ההיגיון הכלכלי הפשוט אומר שאת עשרות האלפים האלה אפשר לקלוט עם שכר מינימום, לקבל מהם את המסים המגיעים, עד שיוכלו לחזור לארצותיהם. אם לא יוכלו לחזור (ורובם הגדול רוצים לחזור), הם ייקלטו כאן, כמו כ–300 אלף המהגרים שבאו בשל חוק השבות ואינם נחשבים ליהודים. האפריקאים הם כ–10% ממספרם של אלה. אבל הבעיה הרי איננה כלכלית, הבעיה היא צבע העור.

הבעיה גם אינה דרום תל אביב. בלי האפריקאים יהיה האזור שכונת עוני כפי שהיה לפני שבאו. את מי ישנאו אז? אני מוכן להמר שהם יקללו את הממשלה ואת העירייה, ובבחירות הבאות יצביעו בעדן. הדפוקים תמיד מצביעים בעד אלה שדופקים אותם.

מי שממונה על הגירוש הוא שר הפנים, שישלח את הסרבנים לבית סוהר, בלא הגבלת זמן. הוא מתאים לתפקיד הזה, משני טעמים: ראשית, הוא מכיר את הנושא אישית, שכן הוא ישב בפנים ואין כמוהו מומחה. שנית, יש לו ניסיון באפליה: בשעתו היתה אפליה נגד עולי מרוקו, אם כי לא איימו לגרש אותם. הוא לא יקים מעברות בעבור הפליטים. מגיע להם בית סוהר, לא? ה"מזרחים" של משרד הפנים רודפים את היותר־מזרחים מהם, שצבע עורם קצת יותר כהה משלהם, בהנחיית הלאומנות הקיצונית האשכנזית בעיקרה. אחדות יהודית ממש.

רשות האוכלוסין וההגירה פירסמה מכתב מנוסח היטב: ברואנדה (ששמה לא צוין, מטעמי צניעות נאותה, כנראה) יקלטו את הפליטים, שם זה יופי של מקום, והם יוכלו לעבוד. באמת? האם קראנו מסמך רואנדי (או מסמך אוגנדי או אחר) שמאשר זאת ומתחייב לעשות מה שמבטיחים למגורשים?

מהו האינטרס הישראלי והיהודי בתוך זה? הפסקנו את בריחת הפליטים אלינו על ידי חומה, והבדואים של סיני כבר לא יכולים לשדוד, לאנוס, לענות ולרצוח את הבורחים. אמרו לנו בשעתו שיבואו מאות אלפים. זה לא קרה. אם אנחנו רוצים את אהדת אפריקה, נקלוט את הפליטים האלה, ה"מסתננים" ר"ל, ונתגאה בכך כפי שהתגאינו, בצדק, כשקלטנו פליטים וייטנאמים ובוסנים. נרוויח כוח עבודה שולי, אבל חשוב. הם לא יהפכו ליהודים, הם גם לא מעוניינים בכך, אלא אולי לידידי היהודים, וזה יותר חשוב. הגישה המוסרית כאן היא גם גישה פוליטית פרגמטית.

אם כל הנימוקים לא יעזרו, צריך לפנות למבצעים הפוטנציאליים: לשוטרים שיאסרו את הפליטים, לפקידי רשות האוכלוסין, לנהגי האוטובוסים שיסיעו אותם, לטייסים של חברות התעופה שיטיסו את המגורשים ולצוותי הקרקע בנתב"ג. צריך לברר את שמותיהם של כל אלה ולפנות אליהם ולומר להם: מה שדורשים מכם לעשות עומד בסתירה לכל מוסר לאומי ואנושי. אל תעשו זאת. ואם תעשו זאת בכל זאת, נפרסם את שמותיכם ברבים — מעשה חוקי למהדרין: אלה האנשים שעשו מעשים שמעליהם מתנוסס דגל שחור. לא תעזור לכם הטענה שקיבלתם הוראות ואתם פקידי ממשלה. זה מזכיר לנו יותר מדי מצבים דומים בעבר: הוראה מגבוה אינה משחררת מאחריות מוסרית. נכדיכם ישאלו: מה עשיתם, סבינו וסבותינו? אינכם רוצים להיזכר לדיראון עולם, נכון?

פרופ' באואר הוא היסטוריון
פורסם באתר הארץ